startovac

Vladek Vácha

VOJENSKO HISTORICKO TECHNICKÉ MUZEUM

Všechna práva na publikování informací v elektronické či jiné podobě, linkování částí stránek jsou vyhrazeny.

Autor stránek webmaster © 2004 - 2020

DEJTE NÁM STŘECHU aneb zachraňte letadla v muzeu - crowfunding kampaň39409444_2081470788531377_7454107606987046912_o.jpg

DEJTE NÁM STŘECHU aneb zachraňte letadla v muzeu

Pomozte nám zachránit letadla v muzeu! Podpořte vznik stále letecké expozice v obci Mistrovice a tím dát i střechu letecké technice, kterou v roce 2019 postihli dvě větrné bouře.

 

O co jde?

 

V roce 2019 postihlo muzeum několik katastrof. První se stala 10.3.2019, kdy během větrné bouře byl těžce poškozen trup větroně VT-425 Šohaj III. Na konci září roku 2019 se republikou prohnala bouře Mortimer, která poškodila trup letounu Z-37A v rozpracované renovaci a těžce poškodila trup ULL Pegass. Proto je třeba vyřešit uschování exponátů.  Chceme využít stávající místo, kde je možnost jak postavit levnou plachtovou halu, případně rekonstrukce prostor, kterými by vznikla výstavní plocha pro stálé vystavení exponátů veřejnosti o ploše cca 500m2. Tím by vznikl prostor, kde může být vystavena letecká technika nejen uložená v depozitáři ale i ta, která se do depozitáře už nevejde a je vystavena vlivu počasí. Včetně nejcennějšího letounu a to školního větroně německé Luftwaffe, vyrobeného v roce 1944 typu Grunau Baby IIb. Tento letoun byl vyroben firmou Petera z Vrchlabí a je to jeden ze tří "bejbin" od Petery, které se dochovaly (další Mnichov a Washington). Jako poslední byrokratická katastrofa bylo umístění značky zákazu vjezdu nákladním automobilům nad 7,5tuny u pozemku. Nejenže v muzeu jsou dva nákladní vozy PV3S, ale jeden z nich se využívá pro přepravu letecké techniky po leteckých dnech, výstavách a atd. Tímto do vyřešení změny dopravního značení došlo k pozastavení všech akcích pro veřejnost, kde je potřeba větší technika. 

Trup Z-37A a ULL Pegass po bouři Mortimer

Proč potřebujeme Vaší pomoc?

 

        Vytvoření alespoň základního zastřešení v podobě levné plachtové haly nebo rekonstrukce prostor je  bohužel záležitost náležitě drahá a mimo naše možnosti. Jelikož muzeum provozujeme jako dobrovolníci bez nároku na odměnu, nemáme vstupné a akcí pro veřejnost se účastníme vždy zdarma, např. akce v roce 2018 http://vhtm.valka.cz/index_soubory/Page2796.htm, tak nemáme zdroje příjmu a vše hradíme tzv. z vlastní kapsy. Tento rok nás čeká letecký den v Jaroměři a Žamberku. Aviatická pouť v Pardubicích včetně dvou týdnů, kdy Grunau baby bude vystavena v AFI Palace v Pardubicích jako upoutávka na Aviatickou pouť. V rámci víkendů Kralické pevnostní oblasti musíme zajistit provoz naší stálé expozice opevnění v objektu K-S 25 na Sedle u Těchonína. Vše zdarma pro Vás. Proto se na vás obracíme s prosbou o pomoc. Díky Startovači se můžete projektu účastnit také Vy.  Budete tak  nesmazatelně zapsáni do historie, protože Vaše jméno bude uvedeno mezi těmi statečnými, kteří nám pomohli zachránit muzeum a zpřístupnit expozici veřejnosti.

 

Prosíme, pomozte nám dát střechu.

Příklad plachtové haly 20x10, HALMONT TYP 3065T.

Prostor o ploše 310m2, který je nyní bez podlah, lze po rekonstrukci využít jako stálé výstavní prostory.

Prostor o rozměru ploše 210m2, který může po rekonstrukci sloužit jako výstavní prostor nebo přístupný depozitář.

Proč stojí za to podpořit leteckou expozici?

 

Postavením levné plachtové haly tak vznikne prostor pro vystavení letadel jako válečného Grunau Baby IIb, VT-425 Šohaj (1955), VT-116 Orlík a to hned dvakrát (1965 a 1966), Sleicher Ka-4, trupu VSO-10 (1983), ULL Pegass, Z-37A (1972) a dalších. Stejně jako dosud bude i tato expozice pro Vás otevřena zdarma, bez vstupného. 

 

Ve Vojenském muzeu Králíky pro Vás renovujeme MiG-21MF

(zdarma již odpracováno více jak 2500 hodin)

Jaké odměny jsme pro vás nachystali?

 

Jak jinak než tématické a netradiční. Milovníci letadel a historie uvítají den v muzeu, kdy se budete moci zúčastnit rekonstrukce letecké a jiné techniky, naučit se postupy a odvést si suvenýr v podobě např. drobné části válečného letadla či jiného. Stejně tak seznámení s vojenským nákladním vozem PV3S, včetně zaškolení a vyzkoušení si legendární nákladní vůz zařídit. Pro větší nadšence bude možnost stát se patronem konkrétního letadla buď umístěním jména, nebo názvu firmy na trup anebo uvedení jména v prostorách expozice. Pro milovníky umění bude možné získat autorem číslované a podepsané printy maleb a kreseb. A to není všechno, můžete nám napsat Vaše nápady a přidáme další odměny. Už se moc těšíme.

Třeba nás podpoříte víc...

renovace

Další finance by byly potřeba na renovaci letadel. Jen dokončení renovace Grunau Baby IIb, která je potřeba, výjde na materiálu na cca 150 000,- . Tak aby byla k vidění v lepším stavu na akcích, kde bude tento rok vystavena , tzn. Letecký den Jaroměř, Žamberk, Aviatická pouť v Pardubicích. Vše z naší strany zdarma, proto prosíme o pomoc.

Grunau Baby IIb na akci Cihelna 2018 v Králíkách

další prostory

V plánu je i zpřístupnění prostorů, kde nyní jsou uskladněná letadla. Po rekonstrukci by se mohli stát prostorem pro stále vystavení desítek přístrojových desek, výzbroje, uniforem a atd. Jen materiál na základní rekonstrukci je ve výši 800 000,-. Třeba se toho někdy dočkáme a budeme Vám moci představit maximum exponátů.

 

Pokud jste dočetli až sem, za naše muzeum děkujeme za případnou podporu.